Szlaki wodne

Szlak jezior: Jeziorak i Płaskiego

szlak żeglarski i kajakowy

Iława, Szałkowo, Jażdżówki, Makowo, Siemiany, Jerzwałd

Dystans: 27 km

Trudność: łatwa

Opis szlaku: Szlak rozpoczyna się w Iławie. Z prawej strony mijamy wypływającą z jeziora rzekę Iławkę, będącą dopływem Drwęcy, z lewej natomiast wyspę Wielka Żuława. Na wysokości 2,6 km, po lewej stronie znajduje się półwysep Krzywy Róg. Na 5 km szlak zmienia kierunek na północny, następnie na północno-wschodni. Po prawej stronie wieś wypoczynkowa Szałkowo. Na 10 km miejscowość Jażdżówki, następnie Jezierzyce i Makowo. Zbliżamy się do wysp Mały i Duży Gierczak, tutaj następuje rozgałęzienie Jezioraka, płynąc lekko w prawo dopłyniemy do Zatoki Kraga, skręcając w lewo popłyniemy w kierunku Siemian, Zalewa i Jeziora Płaskiego. Płynąc w lewo omijamy wyspy Gierczak z prawej strony. Dalej przepływamy między dwoma wyspami: Lipowy Ostrów z lewej, z prawej wyspa Bukowiec. Z lewej strony wieś turystyczna Siemiany, z prawej miejscowość Wieprz. Omijamy wysepki Rybackie Kępy i leśniczówkę Jeziorno. Płyniemy dalej w kierunku północno-zachodnim, tu obowiązuje strefa ciszy. Płynąc dalej zbliżamy się do zwężenia zwanego Bramką Płaską. Nad cieśniną na wysokości 10 m biegnie linia wysokiego napięcia. Przepływamy przesmyk i wpływamy na wody Jeziora Płaskiego. Szlak kończymy w Jerzwałdzie.

Warto zobaczyć: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, wsie turystyczne: Szałkowo, Makowo,  Siemiany, wieś Jezierzyce, w której gościł biskup Karol Wojtyła, grobla Wieprz-Bukowiec, Jerzwałd – wieś Zbigniewa Nienackiego, autora „Pana Samochodzika i Templariuszy”, magiczne zatoki i wyspy Jezioraka.

Szlak Kanału Iławskiego, Elbląskiego i rzeki Drwęcy

szlak żeglarski kajakowy

Dystans: 52 km

Trudność: nieco trudna

Opis szlaku: Trasa szlaku pokrywa się do 15 km ze szlakiem jezior Jeziorak i Płaskiego. Dalej, płynąc w prawo omijamy wyspy Gierczak z lewej strony. Kierując się na północny wschód dopływamy do Zatoki Kraga. Most i krótki kanał przed jeziorem Dauby. Po prawej stronie jeziora wejście do Kanału Iławskiego. Za Jeziorem Karnickim kanał gwałtownie skręca w prawo na południe. Dopływamy do wsi Dębinka. Na 32 km Miłomłyn i rozwidlenie kanału. Za śluzą skręcamy w prawo. 37 km – Śluza Zielona, na 42 km wejście do Jeziora Drwęckiego. Stąd, skręcając w lewo, można dopłynąć do Ostródy i dalej poprzez śluzę Ostróda do jeziora Pauzeńskiego i Kanału Ostródzkiego, wiodącego do jeziora Szeląg. Skręcając w prawo, wpływamy w jedną z odnóg jeziora Drwęckiego. Wypływ rzeki Drwęcy z jeziora w kierunku południowo-wschodnim. Drwęcą płyniemy aż do granic Pojezierza Iławskiego.

Warto zobaczyć: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, wsie turystyczne: Szałkowo, Makowo,  Siemiany, wieś Jezierzyce, w której gościł biskup Karol Wojtyła, wieś Gubławki, Mózgowo, zamek w Karnitach, miasta Iława, Miłomłyn i Ostróda, zabytkowe mosty

Szlak jezior: Jeziorak i Ewingi

szlak żeglarski

Iława, Siemiany, Matyty, Dobrzyki, Zalewo

Dystans: 33 km

Trudność: łatwa

Opis szlaku: Trasa szlaku pokrywa się do 20 km ze szlakiem jezior Jeziorak i Płaskiego. Po pokonaniu Płaskiej Bramki mijamy Zatokę Bukowiec. Na 22 km cypel Ostry Róg. Z prawej strony wejście do Zatoki Rudnia, później wyspa Czaplak. Płynąc dalej dopływamy do Cieśniny Matyckiej. Za wsią Matyty, kierując się na północny wschód, następuje zwężenie jeziora, wpływamy w Kanał Dobrzycki (długość 2475 m). Przez wąską bramkę wchodzimy na jezioro Ewingi. Dopływamy do Zalewa.

Warto zobaczyć: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, wsie turystyczne: Szałkowo, Makowo,  Siemiany, wieś Jezierzyce, w której gościł biskup Karol Wojtyła, miasta Iława i Zalewo, pruskie wsie: Pomielin, Polajny i Matyty, wieś Dobrzyki

Szlak rzeki Iławki i Drwęcy

szlak kajakowy

Dystans: 21 km

Trudność: łatwa

Opis szlaku: Wyprawę rozpoczynamy w Iławie, w miejscu, w którym Iławka wypływa z Jezioraka. Na wysokości 1,5 km most drogowy, dalej jaz piętrzący – konieczność przeniesienia kajaka. Wpływamy na jezioro Iławskie, na jego wschodnim brzegu znajduje się wieś Dół. Na 7 km wieś Dziarny, dalej Dziarnówko. Na rozwidleniu rzeki należy kierować się w lewo. Przed mostem jaz – konieczność przeniesienia kajaka. Most drogowy we wsi Mały Bór i leśniczówka Papiernia na wysokości 16,5 km, dalej ujście do Drwęcy – skręcamy w prawo.

Warto zobaczyć: most kolejowy w Iławie, wieś Dziarny i położone nieopodal Ławice – wieś noblisty Emila von Behring